środa, 30 stycznia 2013

Trening pamięci roboczej. Czy warto?


Czym jest pamięć robocza? Tymczasowym magazynem. Tym, co pamiętamy przez krótki okres czasu czyli, na przykład, numerem telefonu, który właśnie zobaczyliśmy. Większość z nas jest w stanie przechowywać tu nie więcej niż cztery niezależne informacje naraz.





Jednak czy ten typ pamięci jest powiązany z inteligencją? Oczywiście! Głównie dlatego, że część informacji z pamięci roboczej jest przetwarzanych w naszym mózgu, który klasyfikuje je według użyteczności czy ważności. Im większy ładunek informacji będziemy dostarczać do naszego umysłu tym intensywniej będzie on pracował.


Pamiętajmy jednak, że IQ nie jest wartością stałą. Zmienia się przez całe nasze życie. Największy jego wzrost możemy zaobserwować u dzieci w okresie szkolnym. Jak pokazują badania, inteligencja w okresie dorastania rozwija się najintensywniej. Może rosnąć bądź maleć. Wszystko zależy od nas i naszych codziennych aktywności

W Japonii przeprowadzono prosty trening pamięci roboczej, którego celem było ustalenie jaka jest jej pojemność oraz czy zaproponowane ćwiczenia wpływają także pośrednio na inteligencję. Dwumiesięczny trening, polegający na 10 minutowych ćwiczeniach pamięci, przeprowadzono przy udziale dzieci w wieku 6-8 lat (przykład: podanie sekwencji czterech liczb i zadawanie pytań odnośnie ich umiejscowienia). Wyniki potwierdziły skuteczność regularnego treningu. Ćwiczenie pamięci roboczej zwiększało inteligencję dzieci młodszych o 9%, a o 12% u dzieci starszych. U dzieci z grupy kontrolnej także wystąpił przyrost inteligencji, jednak okazał się być niższy – wynosił około 6%. Co więcej, dzieci o niższym poziomie IQ osiągnęły najbardziej intensywny jego wzrost dzięki treningowi w skali roku w porównaniu do innych grup. 

Jeśli chodzi o osoby dorosłe największą korzyścią w rozwoju umiejętności poznawczych okazał się trening opierający się na trzech różnych, prostych ćwiczeniach (przykład prostych treningów poznawczych: lokowanie przedmiotów w przestrzeni, sekwencje liczb). Warunkiem sukcesu jednak jest tu regularność.

Zatem wzrost pojemności pamięci roboczej u osoby dorosłej również jest powiązany z wzrostem poziomu inteligencji. Jak to osiągnąć? Ćwicząc 10-25 minut dziennie w zależności od wieku. Tylko.

Aktualnie ćwiczenie naszych umiejętności jest o wiele łatwiejsze. Dostęp do treningów i badań jest coraz bardziej powszechny a ilość artykułów skupiających się na tej problematyce wzrasta. Zatem rośnie liczba dowodów przemawiających za stosowaniem treningów poznawczych w rozwoju inteligencji.

Pamiętajmy, że trening pamięci nie musi być nudny! Wystarczy, że sięgniemy po gry takie jak na przykład szachy czy warcaby. Dlaczego? By je opanować musimy powiększyć naszą pamięć o dodatkowe sekwencje ruchów, które mogą być istotne w ataku czy obronie w czasie gry. Badania pokazują, że kilka miesięcy aktywności może poprawić istotnie nasze IQ. Co więcej, szkoły, które wprowadziły kółka szachowe i zachęciły swoich uczniów do udziału odnotowały wzrost ich umiejętności i polepszenie ogólnych wyników w nauce.   

Nauka i trening naszego umysłu mogą skutecznie podwyższać poziom naszej inteligencji przez całe życie. Nie tylko może nam on pomóc w osiąganiu naszych celów, ale również sprawić, że staniemy się szczęśliwsi i pewniejsi siebie.
                       
Klemm, W. R. (Marzec, 2006). Memory Medic. How to improve everyday memory. Źródło
http://www.psychologytoday.com/blog/memory-medic/201203/training-working-memory-why-and-how

<MK>







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz